Lázně Tatranské Matliare

Tatranské Matliare jsou vojenské klimatické lázně Ministerstva obrany Slovenské republiky. Své služby však poskytují i široké veřejnosti. Matliare leží zhruba 1,5 km od turistického centra Tatranská Lomnica, ve směru na Tatranskou kotlinu. Lázně jsou obklopeny horami. Tatranské Matliare jsou ideálním místem k léčbě onemocnění dýchacího systému.

Hotely

Pobyty

Turistické informace

Historie

V 14. století vznikl na území dnešních Matliarov první majer s pastvinami. Novodobá historie Tatranských Matliarov však sahá až do poloviny 19. století. Matej Loisch, který byl jedním z členů huncovského sdružení, zde dal v roce 1884 postavit horáreň a loveckou chatu. V roce 1889 se zde postavil první turistický hotel Skalnatý potok (tehdy Steinbach). Během války byla v provizorních dřevěných barácích zřízena i vojenská léčebna tuberkulózy. V roce 1928 zde otevřeli luxusní hotel Esplanade, který se zároveň využíval i jako sanatorium. Po druhé světové válce se Tatranské Matliare dostaly pod vojenskou správu a hotel Esplanade se stal centrálním objektem Vojenské ozdravovny.

Poloha a klima

Tatranské Matliare jsou situovány v jihovýchodní části Vysokých Tater, necelé 2 km od turistického centra Tatranská Lomnica. Svou polohou a nadmořskou výškou 885 m n. m. jsou přímo ideální k léčbě onemocnění dýchacího systému. Zařazujeme jej do mírně chladného až chladného klimatu s průměrnou roční teplotou kolem 6 ° C.

Turistické zajímavosti

V lese, níže od Tatranských Matliarov, se nachází Národní přírodní rezervace Pramenište. Vyhlásili ji v roce 1991 a rozprostírá se na ploše 45,6 ha. Rezervace chrání nejzachovalejší reliktní borovicové-březový porost v tatranské oblasti. Kvůli výskytu kriticky ohrožených druhů není přístupná veřejnosti.

Okolí

Z Tatranských Matliarov vedou turistické stezky do Skalnaté doliny, Huncovskej kotlinky a Doliny Bílé vody. Od poloviny června do poloviny listopadu jsou otevřeny všechny turistické stezky na území Vysokých Tater, kterými lze dosáhnout dvoutisícové štíty. Doporučuje se především navštívit meteorologickou stanici na Lomnickém štítě. Na ten se dá vyvést lanovkou. Turisté mají možnost vylézt na nejvyšší horu Slovenska - na Gerlachovský štít, navštívit zajímavé doliny, zpřístupněné jeskyně, vidět vodopády, plesa,
Zajímavé je i Štrbské pleso, Symbolický hřbitov, lázně Starý Smokovec, muzeum a botanická zahrada v Tatranské Lomnici a cesta zubačkou železničky. V Popradu se nachází termální aquapark.

Často kladené otázky

Které hotely v Tatranských Matliaroch jsou vhodné pro rodiny s dětmi?

Služby pro rodiny s dětmi nabízí například Sorea Hutník I***, Sorea Hutnik II**. Podívej se na seznam pobytů v těchto hotelích.

Hotely

Rezervační středisko 511 444 401
511 444 401

Zavolejte!, Rádi poradíme.