Tatranská Javorina

Tatranská Javorina je malá obec ležící na severním úpatí Belianských Tater v nadmořské výšce 1 000 m.n.m. Od Ždiaru je Tatranská Javorina vzdálená 11 kilometrov a v blízkosti je i hraniční přechod do Polska. Tato hroská oblast poskytuje svým návštěvníkům možnost turistiky i lyžařského vyžití.

Hotely

Pobyty

Turistické informace

Historie

Tatranská Javorina vznikla ze sezónního dvora tzv. lendackého velkostatku. Roku 1759 zde byla založena železná huť a hamry. Ruda se však nakonec vytěžila a huť se proměnila na lepenkárnu, která zcela zanikla roku 1935. Ještě roku 1879 koupilo javorinský revír pruské kníže Kristián Kraft Hohenlohe. Ten Javorinu přetvořil v lesnickou osadu. Nechal si zde vybudovat dřevěný lovecký zámeček a dřevěný kostel lidové architektury. V okolních lesích zřídil rozsáhlou zvěřinec, kam dovážel cizokrajnou zvěř. V roce 1936 přešlo panství do vlastnictví státu a dnes je většina obyvatelstva zaměstnána v turistických službách.

Poloha a klima

Tatranská Javorina se nachází v lesním prostředí, u severního výběžku Rogov, pod Belianskými Tatrami. Od hraničního přechodu s Polskem je vesnička vzdálená zhruba 3 km. Javorina je situována v nadmořské výšce 1000 m. n. m .. Zařazujeme ji do mírně chladné až chladného klimatu s průměrnou roční teplotou kolem 6 ° C.

Turistické zajímavosti

Samotná vesnička Tatranská Javorina je dokonalou ukázkou původní lidové architektury. Dodnes v ní můžeme najít staré dřevěnice. Atrakcí je i místní dřevěný kostelík a zámeček Hohenlohe. Obec má ještě místní části: Lysá Poľana a Podspády. Lysá Poľana je mezinárodním silničním průchodem do Polska. Tatranská Javorina je však známá zejména díky svému lyžařskému středisku a hotelem Kolowrat.

Okolí

Kromě turistiky do Belianských Tater, je možné navštívit zpřístupněnou belianskou jeskyni. Blízko to je i do Národního parku Pieniny, kde je možné splavit Dunajec nebo navštívit Červený Kláštor. Nejvíce se však doporučuje navštívit nejmenší velehory světa - Vysoké Tatry. Každý turista musí vystoupit na meteorologickou stanici na Lomnickém štítě. Na ten se dá vyvést i lanovkou. Turisté mají možnost vylézt na nejvyšší horu Slovenska - na Gerlachovský štít, navštívit zajímavé doliny, vidět vodopády, plesa, zpřístupněné jeskyně ... Zajímavá je i muzeum a botanická zahrada v Tatranské Lomnici, Symbolický hřbitov, lázně Starý Smokovec a cesta zubačkou.

Často kladené otázky

Které hotely v Tatranské Javořine jsou vhodné pro rodiny s dětmi?

Služby pro rodiny s dětmi nabízí například Montfort****. Podívej se na seznam pobytů v těchto hotelích.

Hotely

Rezervační středisko 511 444 401
511 444 401

Zavolejte!, Rádi poradíme.