Zemplínska Šírava

Zemplínska šírava nazývaná i Slovenské moře, je dvanáctá největší jezerní plocha v Evropě. Nachází se nedaleko města Michalovce a nabízí příznivé podmínky pro koupání, vodní sporty, plavby na vyhlídkové lodi, rybolov a zábavu. Vodní nádrž napouštějí převážně vody řeky Laborec prostřednictvím přívodního, tzv. Šíravského kanálu. Na jejích březích je až 7 rekreačních středisek s širokou paletou ubytovacích a stravovacích služeb. Součástí nádrže je i suchá nádrž Beša. V okolí jsou bohaté možnosti pěší turistiky a cykloturistiky. Žije zde i mnoho chráněných druhů vodního ptactva a rostlinstva.

Hotely

Pobyty

Turistické informace

Historie

S výstavbou Zemplínskej Šíravy se začalo v roce 1961. Nádrž byla spuštěna do zkušebního provozu v listopadu 1965. Výstavba si vyžádala přesídlení celé obce Malé Zalužice a částečné přesídlení obcí Kaluža, Klokočov a Kusín. Zemplínská Šírava začala plnit sportovně-rekreační funkci až o rok později. Členitost pobřeží však nedovolovala rovnoměrnou koncentraci návštěvníků. Proto zde byly vybudovány rekreační střediska, které dodnes navštěvují ročně tisíce návštěvníků.

Poloha a klima

Vodní nádrž se nachází zhruba 3 km severovýchodně od města Michalovce, pod výběžky Vihorlatských vrchů. Z města vede cesta, která postupně spojuje všechny rekreační střediska. Zemplínská Šírava patří k nejteplejším oblastem na Slovensku. Nebývalé množství tropických dní a nocí udělalo z této druhé největší vodní plochy na Slovensku významné turistické centrum zemplínského regionu. Průměrná roční teplota je 9 - 10 C, během letních dnů je 20 ° C.

Turistické zajímavosti

Během turistické sezóny jezdí po Zemplínské Šíravě loď, která pořádá prohlídky pro návštěvníky. Východní část Zemplínská šírava (přibližně pětina její plochy) je chráněnou ornitologickou rezervací. Žije zde téměř sto druhů vodního ptactva, z nichž mnohé patří mezi vzácné a ohrožené druhy. Také je zde možné narazit na ojedinělý druh vodní želvy, která je zákonem chráněna. Na pobřeží Zemplínská šírava vyrostlo 7 rekreačních středisek. Každé z nich nabízí zábavu a poskytuje dobré sportovní podmínky.

Okolí

V okolí Zemplínskej šíravy jsou dobré podmínky pro absolvování příjemného výletu. Atraktivní je také Vinianske jezero, které se nachází v katastru nedaleké obce Vinné, zhruba 11 km od mesta Michalovce. Je napájeno prameny z Vihorlatských vrchů a vyznačuje se velmi teplou vodou. V obci se nacházejí i zříceniny hradu. Největší atrakcí však je malebné jezero Mořské oko, nacházející se v hlubokých bukových lesích Vihorlatu. Jezero je vzpomínkou na vulkanickou aktivitu tohoto pohoří a nemá obdobu ve vulkanických pohořích Evropy. Je to unikát. Nad ním se vypíná rezervace Sninský kámen. V nedalekých Michalovcích se nachází zámeček s muzeem.

Často kladené otázky

Které hotely na Zemplínske Šíravě jsou vhodné pro rodiny s dětmi?

Služby pro rodiny s dětmi nabízí například Residence Šírava***, Thermal Spa Šírava****. Podívej se na seznam pobytů v těchto hotelích.

Hotely

Rezervační středisko 511 444 401
511 444 401

Zavolejte!, Rádi poradíme.