Gerlachov

Obec Gerlachov leží v Popradské kotlině mezi Vysokými a Nízkými Tatrami, těsně pod Gerlachovských štítem. V erbu má zobrazenu horu Gerlach a hornický motiv zelené větvičky symbolizující horské bohatství. Obec byla založena v 14. století Gerlachem , synem Maynharda z Horského Svätého Jura. Hora získala jméno podle svého patrona, sv. Gerlacha. Nejstarší stavbou v obci je věž románského kostelíku z 13 stol. V okolí se dá kromě vysokohorské turistiky využít i jízda na koních, termální koupaliště, tenisové kurty, muzea a pamětihodnosti spišských měst, jeskyně, lyžařské svahy a pod.

Hotely

Pobyty

Turistické informace

Historie

Vznik obce se datuje po tatarském vpádu, kdy podtatranské oblast vyplňoval souvislý prales. Kdy přesně byla založena obec Gerlachov se přesně neví. Ale její vznik se odhaduje kolem roku 1200. Název obce mohl být odvozen od jména Spišskosobotského gerlacha, tehdejšího pana v obci, nebo od vůdce kolonizátorů, který se sem přistěhovali. Vzpomíná se i slovo "Geröl", což byl název pro hrubý štěrk blízko potoka "Stará voda" - Stovoda, v jehož okolí byla původně obec založena. Název "Gerölsdorf" (vesnice na štěrku) pod vlivem slovenštiny změnil a vznikl Gearlsdorf - slovenský Gerlachov. Obec se stala známou i za hranicemi, hlavně díky výrobě tatranského oleje - terpentýn no přispělo k tomu i bělení plátna, na které se v té době kladl velký důraz. Z tohoto plátna se pak šily oděvy a kroje nejen pro obyvatele obce.

Poloha a klima

Obec patří do Popradské kotliny, která je nejvýše položenou kotlinou v celých Karpatech. Nadmořská výška se pohybuje v rozmezí 700 - 900 m. n. m .. Obec se řadí do oblasti s chladním až mírně chladním klimatem.

Turistické zajímavosti

Najdete v ní zajímavý kamenný most, prastarý kostelík i originální muzeum Gerlachovská pokoj. Okolí nabízí rekreaci v aquaparku Aquacity Poprad, lyžování při Starém Smokovci, jízdu lanovkou na Hrebienok či nespočet turistických tras, jako například výlet Velkou Studenou a Velička dolinou. Průměrné lednové teploty jsou kolem -6 ° C a červencové okolo 16 ° C.

Okolí

V okolí se dá kromě vysokohorské turistiky do nedalekého Starého Smokovce, Štrbského Plesa,Tatranské Lomnice využít i jízdy na koni, termální koupaliště, tenisové kurty, muzea a pamětihodnosti spišských měst, jeskyně, a v zimě lyžařské svahy.

Často kladené otázky

Které hotely v v Gerlachově jsou s bazénem?

Vnitřní bazén je k dispozici například v zařízení Hubert****, venkovní bazén v hotelu Hubert****. Podívej se na naše porovnání hotelů v v Gerlachově.

Hotely

Rezervační středisko 511 444 401
511 444 401

Zavolejte!, Rádi poradíme.