Lázně Štós

Lázne Štós se nachází na jihovýchodním Slovensku na hranici Spišského Rudohoří a Slovenského krasu. Leží v malebném prostředí smíšeného lesa plného voňavých jedlí a smrků. Nacházejí se tu lázně , jejichž hlavní devízou je poskytování SPELEOTERAPIE, což je unikátní léčba horních cest dýchacích využitím jeskynního klimatu.

Hotely

Pobyty

Turistické informace

Historie

Lázně Štós jsou pravděpodobně nejstarší osídlenou obcí v údolí řeky Bodva. První písemná zmínka pochází ještě ze začátku 13. století. Název obce darovali němečtí osadníci, název se přepsal do češtiny a používá se dodnes. Štóska dolina byla v minulosti hornický revír, ložiska byly bohaté na železné a měděné rudy, později byl Štós známý výrobou nožů. Lázně v obci Štós byly založeny v roce 1883 a to Robertem Kompordayom.

Poloha a klima

Lázně Štós se nacházejí zhruba 56 km od Košic, na hranici Spišského Rudohoří a Slovenského krasu. Leží vedle staré hornické cesty z Medzev do Smolníka. Největším plusem lázní je jejich klima. Podle švýcarské klasifikace má dokonce stupeň číslo 1. Klima typické znaky horského prostředí. Lázně jsou situovány v nadmořské výšce 650 m. n. m a disponují bohatstvím jehličnatých lesů. Tyto skutečnosti příznivě ovlivňují klima, která vyniká neobyčejnou čistotou vzduchu, nasyceného ozónem a vůní pryskyřic.

Turistické zajímavosti

Kromě architektonicky zajímavých lázeňských budov, turistů také zaujme nádherný lesopark, který byl dokonce vyhlášen za kulturní památku. Park je tvořen potůčkem s kaskádami a fontánou. V Parku je vysazeno více než 200 druhů vzácných dřevin a květin. Lázně Štós jsou však známé především díky unikátní léčbě horních cest dýchacích - tzv.. speleoterapie. Tato léčba je poskytována v blízké Jasovské jeskyni.

Okolí

Lázně Štós mají jedinečnou polohu. Díky ní je možné navštívit Národní park Slovenský kras a jeskyně, které jsou zapsány v seznamu UNESCO jako např.: Ochtinská aragonitová jeskyně, Gombasecká jeskyně, Jasovská jeskyně nebo Krásnohorská jeskyně. Krásná je i Zádielska soutěska nebo propast Silická ľadnica. Z kulturních památek se doporučuje navštívit hrad Krásná Hôrka, zámeček v jasů a nádherný zámeček Betliar. V okolí se však nachází i mnoho zřícenin hradů a zámků.

Přírodní léčivé zdroje

Přírodním léčivým faktorem Štós je podhorská, mírně dráždivá klima. Pro klimatickou léčbu mají lázně vhodnou, na jih otevřenou polohu v dostatečné nadmořské výšce s bohatstvím jehličnatých lesů v bezprostředním okolí.

Hotely

Rezervační středisko 511 444 401
511 444 401

Zavolejte nám, rádi poradíme