Horské středisko Terchová/Vrátna

Obec Terchová leží na úpatí Národního parku Malá Fatra a je rodištěm slovenského hrdiny Juraje Jánošíka. V symbióze s okolní překrásnou scenérií tu zůstala zachována lidová tradice, charakteristická originální hudbou, zpěvem a tancem. Terchová - Vrátna je také významné středisko letní i zimní turistiky a lyžování.

Hotely

Pobyty

Turistické informace

Historie

První písemní zmínka o Terchové pochází ještě z roku 1580. Území obce však bylo obydlené mnohem dříve. Za nejstarší archeologický nález z Terchové se považuje železný hrot kopie. Který pochází z doby římské. Původně valašská osada se změnila na obec zabývající se zemědělstvím, především chovem ovcí. Z valašského rodu pochází pravděpodobně i nejznámější rodák Terchové - zbojník Juraj Jánošík. K rozvoji cestovního ruchu v obci přispěla i dostavba Košicko-bohumínské a Povážské železniční tratě. Nedaleká stanice Varín se stává cílovým bodem pro více turistů, který začali objevovat krásy Malofatranské přírody. Terchová se tak stala centrem cestovního ruchu již ke konci 19. století.

Poloha a klima

Terchová se nachází 25 km východním směrem od Žiliny, v údolí řeky Varínka, přímo pod masivem Národního parku Malá Fatra. Přes obec prochází státní silnice druhé třídy č. 583, která zajišťuje spojení obce s regionálními centry - Žilinou a Dolným Kubínem. Klímu značně ovlivňuje horský masiv Malá Fatra. Ten tvoří přirozenou horskou bariéru převládajícímu proudění větrů na Slovensku (západní severozápadní) a způsobuje tak vyšší výskyt srážek na její návětrné straně, které ovlivňuje i území katastra obce Terchová. Srážky značně ovlivňuje i oblast Kysucké vrchoviny, která nepřímo zasahuje do katastra obce.

Turistické zajímavosti

V obci se nachází několik zajímavostí jako např. Kostel sv. Cyrila (1942 - 49) nebo Terchovský dřevěný betlém vyhotoven zdejšími mistry. Zajímavé je i místní muzeum, jeho expozice je věnována lidovému hrdinovi Jurajovi Jánošíkovi, který se zde narodil. Jsou v ní instalovány dokumenty a materiály k dějinám i lidovým zvykem Terchové. Terchová je výchozím místem pro turistiku po Národním parku Malé Fatry. Je možné navštívit lyžařské vleky ve Vrátné, pokochat se zde výhledy z vrcholů horského masivu Fatry (oblíbený je zejména Velký Rozsutec) nebo lze navštívit kaňony s vodopády - Jánošíkovy díry.

Okolí

Z Terchové se dá uskutečnit zajímavý výlet po okolí. Turistům se yde doporučuje navštívit zejména hrad Strečno, který se vypíná na začátku Strečnianský soutěsky, proti toku Váhu, na jeho strmé vápencové skále ve výšce asi 420 m. n. m .. Strečno patřilo mezi královské hrady a bylo místem, kde se od obchodníků vybíralo clo. V blízkosti se nachází i další hrad, jedná se však o zříceninu. Zajímavý je i výlet do Žiliny, kde na turisty čeká městská památková rezervace, několik muzeí, divadel a galerii. V Dolním Kubíně je možné navštívit Muzeum PO Hviezdoslava, nedaleko Kubína se na skále vypíná jeden z nejkrásnějších hradů na Slovensku - Oravský hrad. Atraktivní jsou však i okolní vesničky jako je např.. Zázrivá.

Často kladené otázky

Které hotely v Terchové jsou vhodné pro rodiny s dětmi?

Služby pro rodiny s dětmi nabízí například Boboty***. Podívej se na seznam pobytů v těchto hotelích.

Hotely

Rezervační středisko 511 444 401
511 444 401

Zavolejte!, Rádi poradíme.