Lázně Smrdáky

Lázně Smrdáky leží na jihozápadním Slovensku, uprostřed malebného Záhoří, ve vzdálenosti cca 80 km od Bratislavy. Lázně Smrdáky se specializují především na léčbu kožních chorob v kombinaci s chorobami pohybového ústrojí. V lázních jsou využívány léčebné účinky minerálních vod.

Hotely

Pobyty

Turistické informace

Historie

Historie lázní Smrdáky je nerozlučně spjata s léčivými prameny, které se zde nacházejí. Původně se obec nazývala Nová Ves. Obyvatel této obce však přezdívali "Smrdáci", kvůli páchnoucím minerálním pramenem. Toto jméno se tak vžilo, že nahradilo dřívější jméno osady a vznikla obec Smrdáky. První lázeňský dům dal postavit Josef Vietoris v letech 1832 - 1833. Později přistavil další budovu, která slouží dodnes a vybudoval i oblíbený lázeňský park, který stojí na vysušeném močále.

Poloha a klima

Lázně Smrdáky leží v Záhorské nížině na úpatí Bílých Karpat v nadmořské výšce 241 m. n. m .. Od Senice je vzdálená přibližně 7 km. Smrdáky patří do teplé oblasti s mírnou ale vlhkou zimou. Léto je teplé s velkou proměnlivostí vlhkosti vzduchu a se střídáním kratších srážkových a delších suchých období.

Turistické zajímavosti

Nejznámější památkou lázní je budova zámečku z roku 1839. Nechal ho postavit Jozef Vietoris. Zámeček má velký klasicistní portál, který se stal symbolem lázní. Jozef Vietoris nechal také odvodnit místní bažiny, a tak získal prostor pro park, do kterého vysazoval vzácné dřeviny. Lázeňský park v současnosti rozlohu 16 ha a je oblíbeným oddychovým místem lázeňských hostů. V 50. letech byl v lázních Smrdáky zachycen i nový pramen. Jeho obsah aktivní dvojmocné síry je ze všech dosud známých evropských sírovodíkových vod nejvyšší.

Okolí

V nedalekém městě Senica se nachází letní plovárna. Návštěvníkmi jsou velmi oblíbené výlety na hrad Červený Kameň a Beckov, do jeskyně Driny, do zámků v Smolenicích, Bojnicích a Lednici a v neposlední řadě i výlet na Kunovskú přehradu.

Přírodní léčivé zdroje

Minerální voda má vysoký obsah terapeuticky účinného sirovodíku vyznačující se charakteristickým zápachem a neobyčejnými účinky při léčbě některých, zvláště kožních onemocnění. Obsahuje i minerály a soli - zejména na bázi Na, Mg a Ca (3400 mg / l), které příznivě přispívají k léčebnému účinku. Sirné bahno je peloid používající jako zdravotní pomůcka ve formě zábalů na klouby a páteř. Vzniká protékáním sirovodíkové vody přes sprašové zeminy. Lázně Smrdáky jsou vhodným místem pro léčení chronických kožních onemocnění.

Hotely

Rezervační středisko 511 444 401
511 444 401

Zavolejte!, Rádi poradíme.