Lázně Harkány

Lázně Harkány , nacházející se na jihozápadě Maďarska v blízkosti města Pécs, jsou celoročně otevřené léčebné lázně pro celou rodinu. Obnovené a zrekonstruované lázně očekávají své hosty v nádherném prostředí s léčebnými, osvěžujícími a přírodními procedurami.

Hotely

Pobyty

Turistické informace

Historie

Již před staletími - vzhledem k charakteristickému sirnému zápachu - byla tato rovina nazývána Büdösrét (páchnoucí louka) a během odvodňování v minulém století bylo zjištěno, že lidé pracující celý den v pařícím se bahnu, v horkém řídkém blátě, se zázračně vyléčili ze svých předchozích reumatických potíží. První písemní zmínka o léčivém pusobení lázní je z roku 1823. V nynější době je celé místo orientováno na turistické služby, byla postavena moderní nemocnice pro reumatiky, lázeňská oblast byla parkově upravena a rozšířena.

Poloha a klima

Lázeňské město Harkány leží v jihozápadní části země vedle řeky Drávy, na hranicích s Chorvatskem.

Turistické zajímavosti

Během pobytu je možno navštívit město Pécs, které je vzdáleno půl hodiny jízdy od Harkány. Město má orientální kolorit díky osmanské okupaci, na svazích okolních kopců se pěstují kvalitní odrůdy vína a v městě samém se nachází mnoho významných památek (katedrála sv. Petra z 11. stol., Csontváryho muzeum, bývalá mešita aj.).  Dalšími oblíbenými turistickými cíli v bezprostřední blízkosti Harkány jsou: - hrad Siklós, - poutní místo MÁRIAGYÜT - nejstarší poutní místo v Maďarsku, první kaple zde byla postavena již v r. 1006, Villány -centrum rozlehlých vinic. Nachází sa yde nespočetné množství vinných sklepů, z nichž pocházejí jedny z nejkvalitnějších červených vín v zemi.

Okolí

V okolí Harkányi jsou v hojném počtu pamětihodnosti. Součástí těchto pamětihodností je zámek se zahradou v Sellye, ormánské krajinné věsnické domky v Kórós a Drávaiványi, a jako ojedinělá památka kostel vevnitř zdobený dřevem v Kovácshida. Osady Kovácshida a Matty se již dávno řadí mezi oblíbený ráj rybářů. V Evropě nejčistí řekou zpomínaná Dráva očekává návštěvníky a nabízí nejenom vynikající místa pro řybáře, ale i pěkné výlety lodí nebo nespočet přírodních kras ve svém Národním Parku Dunaj-Dráva. Přístav Drávaszabolcs se nachází na 5-10 minut chůze od Harkánye, a stojí zato udělat si výlet do zámku a arboreta Majláth v Donji Miholjacich.

Přírodní léčivé zdroje

Harkányska léčivá voda je jedinečná v Evropě. Vyvěrá z hloubky 50-70 m, její průměrná teplota je 62 ° C. Množství mierálov v 1 litru vody je přes 1.000 mg. Z pohledu léčení je její nejdůležitější složkou sloučenina síry, sulfid karbonu (COS), plyn který je ve vodě vázán pod tlakem. Po vývěr se z vody postupně uvolňuje, mění se na sirovodík (H2S), plyn s charakteristickým pachem. Při slunečních paprscích jsou dobře viditelné drobné krystalky vyražené síry. V 1 litru vody je rozpuštěných asi 12 mg sulfidu karbonu. Tuto sloučeninu identifikovali jen při chemickém rozboru vody v 60-ti letech 19. století. Přes kůži a vdýchaním se vstřebává do organismu velmi aktivně: 150-krát rychleji než jiné sloučeniny síry.

Náš organismus a především chrupavky kloubů obsahují takové organické molekuly, jejichž důležitou součástí je je také síra s oxidačním číslem -2. Až 90% všech poruch pohybového ústrojí jsou degenerativního charakteru a poruchy páteře. V první řadě se opotřebují nosné klouby, boky a kolena. Mechanické přetížení (nadváha) se projevuje ve zvýšených klinických příznacích - bolesti, otoky a omezení pohybu. Při obnově těchto kloubů hraje velmi důležitou roli síra vstrebajúca se do organismu, která se zabuduje do kloubů. Je to chemický vliv léčivé vody. Voda však má i jiné, mechanické léčivé účinky: díky hydrostatickému tlaku je tělo ve vodě odlehčené, nosné klouby jsou tedy méně zatíženy.

Mapa

Mapa Harkány

Destinace v okolí

Často kladené otázky

Které hotely v Lázních Harkány jsou vhodné pro rodiny s dětmi?

Služby pro rodiny s dětmi nabízí například Dráva Thermal ****. Podívej se na seznam pobytů v těchto hotelích.

Hotely

Rezervační středisko 511 444 401
511 444 401

Zavolejte nám, rádi poradíme