Budapešť

Budapešť - ekonomické, dopravní a kulturní centrum Maďarska. Je jediným velkoměstem a metropolí současně, která se pyšní víc než stovkou termálních pramenů. Hradní čtvrť s Královským palácem a Chrámem krále Matěje, stejně jako vrch Gellért, jsou zařazeny do seznamu Světového dědictví UNESCO.
  • Odporúčam všetkými desiatimi, ako hotel tak aj mesto Budapešť.

Hotely

Pobyty

Turistické informace

Historie

Už v 1. století našeho letopočtu bylo území dnešní Budapešti hlavním městem římské kolonie Pannomnia, známé i jako Aquincum (z latinského slova aqua). Římané věděli, že pod tímto územím se nachází termální voda a v Aquincumu vybudovali  2 amfiteátry a mnoho lázní. Začátkem 10. století se v Panónii usadili Staří Maďaři, a na základech Aquincumu začali budovat město Budín, které leží na pravém břehu Dunaje, a později na opačném břehu řeky Dunaj i město Pešť. V roce 1873 spojením Budína a starého Budína, jež se nacházejí na kopcovitém pravém břehu Dunaje, a Pešti, rozprostírající se na rovině levého břehu řeky, vzniklo město Budapešť.

Poloha a klima

Centrum města  Budapešť leží v nadmořské výšce 105 m. Řeka Dunaj rozděluje město na dvě části s odlišným krajinným rázem - jedna část je rovinatá, zatímco druhá je značně členitá, kopcotvitá. Budínské vrchy dosahují na území města výšky 527 m.n.m. Podnebí je středoevropské, mírně kontinentální.

Turistické zajímavosti

Ve městě Budapešť mají milovníci kultury 365 dní v roce jediný problém: vybrat si mezi 237 uměleckými památkami, 223 muzei a galeriemi, 54 kiny, 7 koncertními sály a 200 zábavními místy s různým programem, anebo rozmanitými okružnými jízdami autobusem nebo lodí.

Okolí

Okolí Budapešti také nabízí několik zajímavých výletních cílů. Szentendre, Visegrád, Esztergom, Královský palác v Gödöllő nebo ohyb Duanaja, jehož krása může soupeřit s údolím Rýna.

Mapa

Mapa Budapešť

Destinace v okolí

Hotely

  • Odporúčam všetkými desiatimi, ako hotel tak aj mesto Budapešť.
Rezervační středisko 511 444 401
511 444 401

Zavolejte nám, rádi poradíme