Stará Lubovňa

Na severu Slovenska , v údolí Lubovnianské vrchoviny leží Stará Ľubovňa - svobodné královské město . Stará Ľobovňa patří mezi nejstarší města současného Spiše .

Hotely

Pobyty

Turistické informace

Historie

Nejstarší písemná zmínka o městě Stará Ľubovňa je z roku 1292. Po postavení hradu Ľubovňa se obec změnila na podhradí, a tím se zvětšil její význam. Pro rozvoj města byl významný rok 1364, kdy král Ludovít I. povýšil Starou Ľubovňu na královské město a dal městu rozsáhlé výsady na konání výročních trhů. Další vývoj podstatně ovlivnilo zálohování území polskému králi v letech 1412 až 1772. Město se stalo známým hospodářským a kulturním centrem. Po ukončení zálohy město ztratilo výjimečné postavení, opustili ho úředníci a šlechta. Stará Ľubovňa se stala centrem jen pro širší okolí.

Poloha a klima

Ľubovňa se nachází v nadmořské výšce 545 m n. m. v údolí řeky Poprad mezi Spišskou Magurou na severozápadě, Ľubovianskymi vrchy na severovýchodě a Levočskými horami na jihu.

Turistické zajímavosti

Dominantou náměstí je kostel sv.Mikuláše pocházející z období kolem r.1280 a Provinční dům - bývalé sídlo správce zálohovaných spišských měst, v roce 1639 přestavěné v renesančním slohu. V interiéru kostela sv.Mikuláše je vzácná pozdně gotická kamenná křtitelnice ze 16. století a pozdně gotické náhrobní kameny z pískovce a červeného mramoru. Na vápencovém bradle se nad Starou Ľubovňou vypíná kamenný hrad Ľubovňa postavený začátkem 14. století. Pod hradem Ľubovňa se nachází Ľubovňanský skanzen s ukázkami lidové architektury Spiše a Šariše. Nejcennějším exponátem je srubový řeckokatolický kostel sv.Michala archanděla z Matysové z roku 1883.

Okolí

Nedaleko se nacházejí Vysoké Tatry. Nejbližší obcí je sousední Nová Ľubovňa, která leží v těsné blízkosti města. Nejbližším městem je Podolínec (15 km). Stará Ľubovňa se rozprostírá v Ľubovnianské kotlině a pod výběžkem Lubovnianské vrchovině, na soutoku Popradu s Jakubiankou.

Přírodní léčivé zdroje

K turistickým atrakcím patří Ľubovnianske lázně a Lázně Vyšné Ružbachy. Symbolem lázní se staly přírodní krátery s teplou blahodárnou vodou. Kromě toho je v rámci celého regionu okolo 85 minerálních pramenů.

Často kladené otázky

Které hotely v v Staré Ľubovni jsou s bazénem?

Vnitřní bazén je k dispozici například v zařízení {list_accomm_accomm_name_indoor_swimming_pool}, venkovní bazén v hotelu {list_accomm_accomm_name_outdoor_swimming_pool}. Podívej se na naše porovnání hotelů v v Staré Ľubovni.

Hotely

Rezervační středisko 511 444 401
511 444 401

Zavolejte!, Rádi poradíme.