Lázně Klášter Hradiště nad Jizerou

Klášter Hradiště nad Jizerou leží ve Středočeském kraji, v okrese Mladá Boleslav. Dominantou obce je pivovar Klášter.

Hotely

Pobyty

Turistické informace

Historie

První písemné zmínky o Klášteře Hradišti jsou z poloviny 12. století. Na skalnatém ostrohu nad soutokem Zábrdky s Jizerou byl založen cisterciácký klášter.
Tento klášter byl již v první polovině 15. století dobyt a vypálen Oberity a na jeho místě byl vystavěn renesanční zámek. Do tohoto komplexu byl v polovině 19. století nastěhování pivovar.
Hlavní dominanta obce - pivovar se v Klášteře připomíná od r. 1570.

Poloha a klima

Obec leží ve Středočeském kraji, 3 km západně od Mnichova Hradiště, v nadmořské výšce 228 m.

Turistické zajímavosti

Dominantou obce je pivovar, najdeme tu však i další významné historické památky, jako kostel Narození Panny Marie nebo barokní socha svatého Jana Nepomuckého.
Nacházejí se zde i volně umístěny díla sochařů, kteří se tu zúčastnili mezinárodního sympozia.

Okolí

Původní Opatský chrám z 13. století byl 75 m dlouhý a 40 m široký Prostřední chrámová loď byla vysoká 15 m a dvě boční lodě asi 8 m. Na přelomu 14. a 15. století do majetku kláštera patřily sto obcí, z nichž mniši sami založili (např. Dnešní Mnichovo Hradiště). Po vypálení husity 30. dubna 1420 nebyl klášter dosud nikdy obnoven. Až v 16. století byl přestavěn na renesanční zámek. V 19. století byl na místě bývalého kláštera postavený pivovar Klášter.

Kostel Narození Panny Marie v obci Klášter Hradiště nad Jizerou, je goticko-renesanční jednolodní filiální kostel. Nacházíte se v sousedství areálu bývalého cisterciáckého kláštera. Současný kostel byl pravděpodobně založen kolem roku 1560 Jiřím z Labouně, ačkoli původ kostela sahá do 12. století. Předtím Slouží jako hřbitov, o čemž svědčil Ohradní zeď. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Hotely

Rezervační středisko 511 444 401
511 444 401

Zavolejte nám, rádi poradíme