Lázně Janské Lázně

Jánské Lázně jsou významným lázeňským městečkem a zároveň i zimním sportovním centrem. Jsou situovány ve východní části Krkonoš, v údolí Jánského potoka pod vrcholem Černé Hory (1299 m.n.m.). Lázně nabízejí léčivé prameny, které pomáhají při srdečních, nervových, krevních a oběhových onemocněních.

Hotely

Pobyty

Turistické informace

Historie

Dle trutnovského kronikáře z 16. století Šimona Hüttla byl teplý pramen pod Černou horou objeven již v r. 1006 Janem z Chockova, po němž byl i pojmenován jako pramen Janův. Pravděpodobnější je však tvrzení, že pramen byl objeven v XI. století prospektory, kteří hledali nová naleziště rud a vzácných kovů. První historický zápis pochází z r. 1300 a je obsažen v zemských deskách o majetku rodu Silbesteinů. Další zajímavá zmínka o Janských Lázních byla zaznamenána v cestopisech papežského legáta Aenea Silvia, pozdějšího papeže Pia II, který se při svých cestách po Čechách v r 1451 v teplém prameni vykoupal. Po bitvě na Bílé hoře r.1621 byl majetek rodu Silbersteinů zkonfiskován a novým majitelem se stal proslulý Albrecht z Valdštejna. Od r. 1675 získal vlčické panství, jehož součástí byly i Janské Lázně, Jan Adolf Schwarzenberg, kterému nelze upřít velké zásluhy na rozvoji lázní. U pramenů postavil první lázeňskou budovu a pověřil G.H. Hettmayera vypracováním učeného pojednání o zřídle. Další důležitou událostí v historii lázní byla návštěva korunního prince Rudolfa, následníka rakouského trůnu, po němž je dodnes pojmenováno Rudolfovo údolí. V r. 1867 se staly Janské Lázně samostatnou obcí.

Poloha a klima

Janské Lázně leží v oblasti Krkonošského národního parku, v nadmořské výšce 670 m n. m, na úpatí Černé hory /l.300 m/.

Turistické zajímavosti

Krátké procházky a náročnější túry po udržovaných a dobře značených cestách po Krkonoších Vás odmění stále se měnícím panoramatem, ať už přijedete na léčení nebo na dovolenou. Hlavní Krkonošská střediska /Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn, Harrachov/ jsou s horskými hřebeny spojena lanovkami a umožní Vám obdivovat přírodu v méně přístupných oblastech. K nim patří i Janské Lázně. Lanovkou se můžete dopravit na vrchol Černé hory /l.299 m/, která je výchozím bodem pro letní i zimní turistiku v oblasti chráněné přírodní rezervace Krkonošského národního parku. A chcete-li si zpestřit pobyt autovýletem do okolí, doporučejeme Vám návštěvu ZOO - Safari ve Dvoře Králové nad Labem, jedné z nejmodernějších a nejnavštěvovanějších ZOO v České republice, barokní zámek Kuks se vzácnými barokními sochami Matyáše Brauna nebo muzeum antického umění v Hostinném, renesanční zámek v Náchodě nebo pískovcové skály v Adršpachu. K případným nákupům můžete využít města Trutnov, Vrchlabí nebo Hradec Králové.

Okolí

Okolí lázní Jánské Lázně je vhodné na procházky i náročnější túry po udržovaných a dobře označených cestách. Hlavní Krkonošské střediska jsou s horskými hřebeny spojené lanovkami a návštěvníkům umožňují obdivovat přírodu i v méně přístupných oblastech. Lanovkou jse lze dopravit na vrchol Černé hory (1 299m), která je výchozím bodem pro letní i zimní turistiku v oblasti chráněné přírodní rezervace Krkonošského národního parku.

Přírodní léčivé zdroje

Kromě klimatu a čistého vzduchu lze mezi další přírodní léčebný zdroj zařadit i místní minerální vodu. Prameny pramení v severním údolí, na úpatí Černé hory. Pramení zde zhruba 30 pramenů. Lázně čerpají vodu ze dvou pramenů, které se nacházejí přímo pod budovou léčebny Lázeňský dům. Jde o přírodní minerální vodu - hydrouhličitanová-vápenatosodného typu. Je termální, vlažná, její teplota se pohybuje okolo 27,5 º C. Voda je obohacena o vápník a její celková mineralizace je kolem 300 mg / l.

Hotely

Rezervační středisko 511 444 401
511 444 401

Zavolejte!, Rádi poradíme.