Krompachy

Krompachy se nacházejí na Střední Spiši, v údolí řeky Hornád. U Krompach se sbíhají tři horské celky. Sportovcům  je k dispozici lyžařský areál na Plejsích, který leží na severních svazích Krompašského vrchu. V areálu se nacházejí sjezdové a běžecké tratě vhodné pro všechny lyžaře.

Hotely

Pobyty

Turistické informace

Historie

První písemná zmínka pochází z roku 1282, kde se Krompachy zmiňují jako majetek Spišského hradu. Důležitým mezníkem v historii města je rok 1602, kdy po dohodě byla poddanská práce nahrazena odváděním poplatků a od té doby se Krompachy považovali za svobodné královské město. Město a jeho obyvatelé neměli lehký osud. Museli čelit nejen vpádem kurucû v roce 1670, epidemii cholery v roce 1831, ale i krvavým událostem z roku 1921, které jsou známé jako Krompašská vzpoura. Vybudováním špičkového lyžařského areálu Plejsy město navazuje na mnohaleté výjimečné postavení v alpském lyžování na Slovensku.

Poloha a klima

Město Krompachy se nachází na východním Slovensku v Košickém kraji. Leží v nadmořské výšce 360 - 450 m. Ze všech stran město obklopují horské masivy s vrcholy ve výši 900 - 1000 m. n. m.. Krompachy zařazujeme do mírně chladného klimatu, průměrná roční teplota se pohybuje kolem + 6,8 ° C.

Turistické zajímavosti

Ve městě se nachází klasicistní římskokatolický kostel sv. Jana Evangelisty, který byl postaven v roce 1774, evangelický kostel, kaple sv. Jana Nepomuckého z 1776, barokní topí ze 17. století, která je zrekonstruována na penzion, památník Krompašskej vzpoury a první vodní elektrárna na východním Slovensku.

Okolí

Z města je možné podnikat okružní jízdy po širokém okolí s množstvím přírodních krás a historických památek jako například Spišský hrad. V okolních horách je síť značkovaných turistických tras různé náročnosti, některé jsou vhodné i pro cykloturistiku. Pro milovníky vodních sportů může být lákadlem přehrada Ružín, vzdálená jen 13 km od města.

Často kladené otázky

Které hotely v Krompaších jsou vhodné pro rodiny s dětmi?

Služby pro rodiny s dětmi nabízí například Plejsy***. Podívej se na seznam pobytů v těchto hotelích.

Hotely

Rezervační středisko 511 444 401
511 444 401

Zavolejte!, Rádi poradíme.