Podbanské

Nejzápadnější tatranská turistická osada na rozhraní Západních a Vysokých Tater. Osada je výchozím bodem pro túry, nachází se tu i menší lyžařské středisko. Podbanské má velmi dobrou silniční přípojku na dálnici. Milovníci turistiky najdou v Podbanskom horské cesty s menším nebo větším stoupáním.

Hotely

Pobyty

Turistické informace

Historie

Historie Podbanského, jak hornického města se začala psát v 15. století za vlády uherského krále Zikmunda Lucemburského. Náklady na těžbu zlata v Podbanském byly příliš vysoké a hodnota vytěženého zlata jejich nestačila pokrývat. Liptovský havíři museli za drahými rudami vystupovat stále vyšší, což bylo ve vysokohorských podmínkách velmi složité. Důsledkem ztížených podmínek byl i neskorčí úpadek těžby v okolí Podbanského. Na levém břehu řeky Belá byla v roce 1871 postavena státní horáreň, která byla základem budoucí osady. Koncem 19. století měli mikulášští turisté zájem v Podbanském vybudovat "Liptovské lázně", ale myšlenka lázeňské osady se nenaplnila. Významným mezníkem pro osadu Podbanské byl rok 1968, kdy se Vysoké Tatry připravovali na mistrovství světa v klasickém lyžování. V té době byl v Podbanském postaven i první lyžařský vlek a o několik let později i první zotavovna.

Poloha a klima

Podbanské je nejzápadnější Tatranská osada nacházející se na rozhraní Vysokých a Západních Tater. Nachází se v nadmořské výšce 940 m pod Tatranským štítem Kriváň. Podbanské leží ve vzdálenosti 16 km od Štrbského Plesa a 15 km od Liptovského Hrádku. Podbanské má velmi příznivé klimatické poměry a srážkové podmínky umožňují během celé zimní sezóny jeho návštěvníkům lyžovat na přírodním sněhu. Lyžařské středisko v Podbanském se nachází v nadmořské výšce 1000 m.

Turistické zajímavosti

Podbanské spolu s neporušenou přírodou Vysokých Tater nabízí svým návštěvníkům množství sportovních a relaxačních možností. Osada Podbanské je vyhledávaná zejména pro své lyžařské středisko, ve kterém se nacházejí čtyři lyžařské vleky, s celkovou délkou tratí 1520 m. Podbanské je výchozím bodem do Tiché doliny, která je největší dolinou v Tatrách a do Koprové doliny. V těchto dolinách, na soutoku Tiché a Koprové potoka najdou turisté blahodárné ticho a klid. Kromě turistických, cykloturistických a lyžařských možností Podbanské nabízí svým návštěvníkům i komplex relaxačních parních a vodních lázní, léčebné procedury, masáže i tenis, či fitness.

Okolí

Okolí Podbanského spolu s Vysokými Tatrami nabízejí turistům a turistům bohaté možnosti sportovního a kulturního vyžití. Návštěvníci v okolí Podbanského mohou navštívit chráněný přírodní výtvor, Važecká jeskyni, která je od Podbanského vzdálena 15 km. V nedalekém Liptovském Jánu se nachází oblast termálních a minerálních pramenů, kterými je zásobováno i termální koupaliště, které disponuje 4 bazény a od Podbanského je vzdáleno 27 km. Z kulturních a historických památek se v okolí Podbanského nachází Muzeum Liptovské vesnice - Pribilina, Obecné muzeum ve Važci, Národopisné muzeum Liptova a Považská lesní železnička v Liptovském Hrádku. Podbanské a jeho okolí se svými přírodními krásami a bohatými možnostmi relaxu a oddechu uspokojí i toho nejnáročnějšího návštěvníka.

Hotely

Rezervační středisko 511 444 401
511 444 401

Zavolejte nám, rádi poradíme